fbpx

"אימרי במה את מאמינה ועשי מה שאת אומרת. בחרי על פי הערכים והאמונות שלך". או במילים אחרות – בררי לעצמך במה את מאמינה ועשי מה שאת אומרת. כך שמעתי בבית בו גדלתי, ובכך אני מאמינה עד היום. את "תמורה – יהדות ישראלית" הקמתי יחד עם פרופ' יעקב מלכין, פרופ' יהודה באואר והרב שרווין ווין לפני כ-16 שנה. המטרה שלנו הייתה להבנות מנהיגות יהודית חילונית הומניסטית בישראל, המחויבת לעבר, להווה ולדורות הבאים. יהדות חילונית הפועלת בריבונות וביושרה על פי מצפן הומניסטי, אמוני וערכי. יהדות חילונית המאתגרת ליושרה, המכוונת לאמירה צלולה, המגדירה את המצע האמוני שלנו ומכוונת למעשים התואמים אותה. במילים אחרות – אנחנו מאמינים במדינה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות, ופועלים כדי להבטיח את עתידה ככזאת. אלה הערכים בהם אני מאמינה, ובמהלך שני העשורים האחרונים אני מחויבת להגשימם בצורה הטובה ביותר, לטובת החברה הישראלית.

על התמורה

תמורה היא הדבר המאפיין את התרבות היהודית המגוונת – אנו יוצרים בה תמורה והיא בנו: ההווה נמצא בתמורה, האופן שבו אנו מתבוננים בעבר יוצר בו תמורות, ויש להניח שמה שאנו הורסים או בונים ייצור תמורה גם בעתיד. לוח השנה העברי הוא דוגמא טובה: כידוע, בתקופות שונות בחרו להתחיל את השנה במועדים שונים, למשל תקופת ניסן וחג הפסח ולחלופין תקופת תשרי וחג ראש שנה. דוגמא נוספת לתמורות בערכים ומנהגים באים לביטוי בשינויים שחלו בטקסי חיים: בעבר הרחוק לא חגגו בר מצווה וככל שידוע לנו, רק לפני פחות ממאתיים שנה החלו לחגוג בת מצווה; פעם חששו לחגוג ימי הולדת כי ייחסו לחגיגה מנהג של גויים, היום כמעט בכל בית יהודי חוגגים ימי הולדת לכל בן ובת משפחה. בעבר, טקסי חתונה יהודים היו לא שוויוניים בעליל; היום קיים מגוון הכולל טקסי חתונה יהודים נטולי שוויון מגדרי, ולעומתם טקסי חתונה חילונים ודתיים המבטאים שוויון מגדרי מלא, בו שני בני הזוג מתחייבים.

השינויים החלים ביום כיפור בשנים האחרונות גם הם דוגמה טובה לתמורה. בעבר, חלק בחרו שמלות לבנות לחולל בכרמים, בהנחה שיום כיפור הוא "יום טוב", כפי שכתוב במשנה. אחרים בוחרים לרכב על אופניים וגומאים קילומטרים ביום כיפור, היום בו דוממים הכבישים מרכב ממונע. אחרים משלבים מנהגים חדשים כגון רכיבה על אופנים יחד עם מנהגי קריאה עתיקים בספר יונה, ומעמידים בקהילתם יום עיון המשלב משחק "מחפשים את המטמון" לילדים, בעקבות ספר יונה, עם לימוד מעמיק של המבוגרים וחוויה משפחתית רוחנית משותפת. כזו היא תמורה בתמורה, יהדות חילונית חיובית בפעולה. אני רואה במגוון הזה עושר תרבותי המהווה בשבילי את "תיבת האוצר היהודי". אני מזמינה אותך להתבונן בה בפריזמה שמתאימה לך, ללמוד ממנה, להנות ממנה ולבחור מתוכה מה שמתאים לך על פי הערכים והאמונות שלך, בדיוק כמו שאמהותיך ואבותיך בחרו מתוכה בזמנם.

אז מה אנחנו מציעים.ות?

"תמורה יהדות ישראלית" מפעילה מערך מגוון של פעילויות. טקסי חיים חילונים: חתונה, בר/בת מצווה, לידה ואבלות, קבלות שבת וטקסי חג; לצד קהילות תרבות יהודית-חילונית בכל רחבי הארץ, קבוצות לימוד, הרצאות, סמינרים ובתי מדרש. אנו גם מובילים ושותפים בפרויקטים חברתיים וציבוריים לקידום תרבות וחינוך יהודי-חילוני, פלורליזם וסובלנות. מתוך תפיסתנו ההומניסטית, אנו מאמינות ומאמינים כי מוטלת עלינו האחריות להנחיל לדורות הבאים תרבות עשירה המבוססת על ערכי כבוד האדם, חופש, צדק ושוויון. תפיסתנו כי יהדות היא תרבות, והפלורליזם הוא מרכיב חיוני לשמירת חיותו וצמיחתו של העם היהודי בארץ ובחו"ל. סיסמתנו המובילה אומרת "אחדות שאיננה אחידות".

חשוב לנו שיותר ירושלמים יהיו מודעים למגוון המרגש בעיר הזאת, שיותר ירושלמים יחגגו איתנו ברשות הרבים הירושלמית את החגים של כולנו, ויהנו יחד איתנו מלימוד התרבות הייחודית שמתגבשת כאן. אנו שואפים להתגבר יחד על האתגרים המורכבים של עיר בירה שהיא גם עיר של כל תושביה, שזכותם השוויונית לחיות בה בכבוד. חלומנו הוא, שכמו שביל גן ההליכה המקיף את ירושלים למען הולכיה ורצי המרתון שלה, כך נוכל כולנו להלך בשבילי התרבות הירושלמית בבטחה ובכבוד: מי בהליכה המתענגת על הנוף, מי בריצה המגבירה את פעימות הלב, ומי בגלגלי עזר לרכישת מיומנויות חדשות המאפשרות צמיחה ושמחה מההישג. כן ירבו ההזדמנויות המאפשרות שיח וחגיגה ירושלמית משמעותית ומהנה.

אודות הכותבת: הרב סיון מס, דקאנית "תמורה יהדות ישראלית" ויו"ר "יהדות חילונית". "תמורה" הוא המכון הגבוה ללימודי יהדות כתרבות המכשיר מנהיגות יהודית חילונית הומניסטית ומסמיך נשים וגברים לרבנות. כיום "תמורה – יהדות ישראלית" היא חלק ממערך ארגוני הנקרא "יהדות חילונית", המאגד בתוכו את רשת קהילות שיח"ה (שוחרי יהדות חילונית הומניסטית), פעילות רבנים, ופעילויות רבות נוספות במרחב הציבורי, ביוזמות חברתיות וחינוכיות. הרב מס הוסמכה בשנת 2003 לרב החילונית הראשונה בישראל. היא מנהיגה בכירה בתנועה העולמית ליהדות חילונית הומניסטית. לאתר האינטרנט של תמורה לחצו כאן

צילום: בועז פרלשטיין