fbpx

'מתחתי מוריק תהום'

'Greens The Abyss Below Me'

יעל בן שלום | שושנה גבעון | אורטל ראובני | שחר לוי | יפעת לאב גנוז | טהר מור | נטשה שחנס

אוצרת ייני אהרן

מה שומעים כשמטים אוזן ללב התהום? בחידת התהום משוקע כל מנעד הקיום. יש בה חיים חזקים שמתגבשים מול נוכחותו של המוות.

גוף העבודות שלפניכם מבקש לתת מקום לרחש החיים התדיר, העשיר, שנובע בתוך תוכו של השבר. בתוך הפצע כבר הולכת ונוצרת הרקמה הבריאה, תאים מתים וחיים מונחים זה לצד זה, משמשים בעירבוביה. אם ניתן היה להניח אצבע ולעקוב אחרי מתאר תנועת הימים, היתה האצבע מציירת מעגל ספירלי, יורד ועולה לסירוגין, חוצב בבשר העולם, מכאיב ומרפא בעת ובעונה אחת.

מתוך השיטוט בין יצירות התערוכה, מתעבה ההבנה שהכל אחוז בתנועה הזאת. בלב תהום המוריקה נפרשת קשת רחבה של מדיומים, שפות, הקשרים, חומרי גלם ודימויים, אשר כולם עומדים על המתח היסודי בין מה שכבר איננו ומה שרק מתחיל להתהוות:

במפגש עם העור החשוף אחרי שנקרעו מעליו תכשיטים, או מתוך גזעיהם הפצועים דמויי הפנים של עצי הזית העתיקים. מתוך הפרא הגולמי החייתי שנלכד להרף רגע ברישום, או מתוך תהליך היווצרותן האיטי, התמידי, של מערות הנטיפים. ארץ פצועה ולב פועם דם לצד ירקרוקת מתחייה, אישה שרועה במבט פנימה ונוף מדבר נצחי.

העבודות כולן מוליכות את חשמל המתח העז שבין המוות ובין נביעת החיים המתכלים ומוריקים ומתכלים ומתחיים.

קרדיט יצירה: שוש גבעון, "תשבוך לולו", עכשיו בתערוכה

קרדיט צילום: יעקב בוטא ונטשה שקנס

גלריה 'רשותה'

הגלריה החדשה לבית רשות הרבים פתחה את שעריה בקיץ 23’ וצמחה מתוך הפעילות הענפה בבית אשר הוא ביתן של כ-40 עמותות ירושלמיות לתרבות ויהדות ישראלית.
חללי הגלריה ‘רשותה’ בהם מוצגות העבודות הינם מרחבים פעילים ושוקקי־חיים החושפים את גוף העבודות למבקרים רבים.
הגלריה מארחת אמניות ואמנים מירושלים ומכל רחבי הארץ ומתגלה כסוכנת חיבור בין מרחביה התרבותיים, האמנותיים והאנושיים של ירושלים.
כגוף הפועל מתוך ״רשות הרבים״ גלריה ‘רשותה’ מקדמת את האמנות והתרבות כסוכנות מודעות, שינוי ובימינו אף כסוכנות שיקום הטראומה האישית והקולקטיבית.

משכן התערוכה – בית רשות הרבים, הינו מבנה ברוטליסטי אשר נוסח בשנות ה-60 ומבית היוצר של אדריכלי תאטרון ירושלים והספריה הלאומית. הבית נבנה כמרכז קליטה לעולים חדשים בשכונת קרית יובל ה״פריפריאלית״ אשר אספה אליה יהודים מיבשות שונות. המרכז מהווה מפגש תרבותי עוד מתחילתו ומעל לשישה עשורים.

רשות הרבים הינה שותפות המאגדת מעל 40 ארגוני יהדות ישראלית בירושלים הפועלים יחד לשינוי המרחב הציבורי והפיכתו לסובלני ופתוח לכל.

אוצרת הגלריה:
ייני אהרן

שעות פעילות:

בתיאום מראש:

יום א' 18:00-20:00
יום ג’ 10:00-12:00
טל’: 02-6400184

כתובת:
בית רשות הרבים, אהרון רבינוביץ 33, קרית יובל

גלריה ‘רשותה’ מקיימת שלל אירועים ופעילויות: שיחי אמן, מופעים מוסיקאלים, ערבי שירה, ערבי פרפורמנס בחללי התערוכה ובחצר הבית הקסומה ועוד.
ניתן לתאם אירועים פרטיים וסדנאות.
בקרו ב
עמוד הפייסבוק שלנו בו אנו מזמינים לשלל הפעילויות מדי שבוע.
לפרטים והזמנות: 02-6400184 | art@jfjro.org
וואטסאפ: 052-8646300

תמונות מאירועים:

כתבות:

עיתון הארץ
עיתון הארץסיגלית בנאי
קרא עוד
בחודש השני למלחמה קיבלתי הזמנה לתערוכה "פָּנים" שאצרה חברתי ייני אהרון בגלריה "רשותה" בבית רשות הרבים בירושלים. לאחר שבועות של התכנסות שבהם לא נכחתי בשום אירוע תרבות נסעתי בהיסוס לירושלים לפתיחה. אנשים, ובעיקר נשים, התקבצו בשקט, מחזיקות כוסות יין, מתהלכות בין העבודות במן דריכות חרֵדה. אני משתלבת בערבוב המוכר של כיסויי ראש צבעוניים ומכנסיים הדוקים, אבל כאילו הולכת...
מקור ראשון
מקור ראשוןשיראל דילר
קרא עוד
תחושת ההלם שחולל טבח ה-7 באוקטובר, גרמה לאומה שלמה לאבד את מילותיה. הניסיון לבטא את הרגשות והמחשבות נוכח האימה, הסתיים לרוב באנחה או בשתיקה קשה מנשוא. ואולם במקום שאין בו מילים, לעיתים חומרים מוחשיים יותר עשויים להחליף אותם ולתת ביטוי מעמיק ויצירתי להוויה הפנימית מול האירועים...
Previous
הבא
תערוכות קודמות:

התערוכה "פנים"

סיון הר־שפי | שרית לילה הס | לאה שקלאר אמי ספרד | הדסה פרומן | יוליה ארונסון מוריה אשכנזי | טל בן דב ירדן דמסקי

התערוכה ״פנים״ מציגה גוף עבודות ורסטילי בשלושה חללים: ציורי שמן לצד רישומים, קולאג'ים, עבודות וידאו, פסלים ומיצבים דרכם היא מתבוננת בפני המציאות העכשווית. בחלל האמצעי בלב התערוכה עומד כותל אחד לבן וריק המדבר את החסרון, הציפיה והתפילה לשובם של כל אהובינו בשלום. זהו מרחב דינמי המזמין את הקהילה להציג בו עבודות המתחלפות אחת לשבועיים. ברוח התקופה, המרחב הדינמי בתוך תערוכת הקבע מאפשר את הזמני והמשתנה בתוך ה״ידוע״, מזמין יצירה משותפת, חילוף תדיר ומקום גשמי על הקיר לספר בשורות טובות לכשיגיעו.

"פנים"

קרדיט יצירה: טל בן דב

אוצרת הגלריה:
ייני אהרון

קרדיט צילום: נטשה שקנס

התערוכה "עירוניה"

צורה | גוף | אדם. שיטוט ירושלמי, הינה התערוכה הראשונה בסדרה 'פסיפס ירושלמי' אשר תקיים תערוכות רבעוניות בנושא במהלך השנה. פתיחת התערוכה: 2.7.23 נעילת התערוכה: 15.11.23.
"עירוניה"
מארחת גוף עבודות מגוון מעולמות הציור, וידאו, פרפומנס ועוד. עבודות המבטאות את הפסיפס האנושי היוצר בירושלים.
אוצרת הגלריה:
ייני אהרון